top of page

ברוכים הבאים לגן חיות!

עודכן: 1 ביולי 2023למי שעדיין לא מכיר אותי, שמי טניה אלפרין, נעים מאוד! ואני אדריכלית ומעצבת פנים, בעלת בלוג בנושאי עיצוב, בקרוב גם טיולים עם ילדים קטנים, ואמא ל2 בנים מתוקים ואנרגטיים-ליאם (4.5 וניתאי 2.5), בעלי דמיון מאוד מפותח אבל קשיים בתקשורת ובמשחקי דמיון.


המשחק הדמיוני חשוב ביותר להתפתחותם של ילדים מבחינה רגשית, חברתית, קוגניטיבית ושפתית. יש ילדים שזה בא להם בטבעי ויש ילדים שמתקשים שזקוקים לתיווך. אז נכון שאני לא דמות טיפולית (חוץ מהיותי אמא) אבל לדעתי הצלחתי לפתח יחד עם ילדיי משחק מהמם, שעובד על עקרונות תקשורת, יצירה, פיתוח רעיונות וממש בא לי לשתף ולחלוק בו את העוקבים שלי!


מה שנחמד במשחק הזה -השתמשתי במשחקים קיימים שהיו לנו בבית ויצרתי בעזרתם משחק חדש.

בבלוג הנ"ל אציג לכם רעיון אבל אין חובה להשתמש דווקא בו. המטרה שלי לתת השראה להרחבה של משחק קיים או שילוב כל כמה משחקים. אתם יכולים ליצור אותו בבית עם ילדכם בהתאם למה שהם אוהבים. משחק מגוון חשוב גם להורים שרוצים לשחק איתם ביחד ולכן חשוב שגם הם יהנו ממנו.ליאם, הבכור שלי, אוהב דינוזאורים. הוא יודע את כל השמות, מכיר את כל המאפיינים אך לא מפתח איתם משחק דימיון. הוא בעיקר אוהב לסדר אותם ולהציג אותם לכל מי שיתעניין. ניתאי , הצעיר, אוהב מאוד רכבות ומסילות רכבת.

שניהם אוהבים חיות. אנחנו גרים ממש קרוב לגן חיות ומבלים בו לעיתים קרובות ולכן חשבתי על משחק שישלב וישדרג את האהבות שלהם ויעודד משחק משותף.


השתמשתי בשני משחקים עיקריים- מסילת רכבת (של חברת Brio) וחיות קטנות שבאות בערכה ביחד עם לגו (חברת Duplo). בנוסף הוספנו כל מיני אלמנטים קטנים(כגון בובות) קטנות ממשחקים נוספים שהיו לנו בבית.

חסר לכם אלמנט? אפשר לבנות אותו עם הילדים שלכם מפלסטלינה, בצק או כל אביזר יצירה אחר.


חוקי המשחק:

בנינו יחד גן חיות מסביב למסילת רכבת. הילדים בחרו איזה תחנות יהיו בגן חיות (אותם אני סוקרת בהמשך) ולאחר מכן התחלנו לשחק. כל ילד (כמובן שגם הורה השתתף) בחר דמות (ניתאי בחר באיש קטן אדום, ליאם בחר בדינוזאור קטן) ובחר ,בתורו, לאיזו תחנה תגיע הרכבת עם אותה הדמות. בכל תחנה הגדרנו פעילות אותה ניתן לבצע באותה תחנה (תמיד יש מקום לאילתורים) חייבת לציין שהילדים שלי "עפו" על המשחק ולא הורידו אותו מהשטיח במשך שבוע ימים.


צרו את המשחק שלכם- יחד עם הילדים!


גן חיות שיצרנו היה מורכב מ5 תחנות. היו תחנות נוספות (כמו פינת נמרים, פילים, עופות וכו') ששימשו רק כתצוגה- בנינו אותן אבל לא השתמשנו בהן. אולי במשחק הבא:) אשמח לפרט ולהדגים את התחנות שכן הצלחנו לפתח.


תחנה ראשונה: כניסה לתוך הפארק

ברוכים הבאים לגן חיות! בתחנה ראשונה תרגלתי עם הילדים כניסה לפארק. אי אפשר פשוט להיכנס לכל מקום, בכל שעה ובחינם. יצרנו עמדת כניסה עם שומר חוץ, עברנו לידו ובירכנו אותו לשלום בכניסה. בנינו גם עמדה לקניית כרטיסים ואפילו יצרנו בכניסה כביש עם מעבר חציה- הזדמנות נהדרת להסביר לילדים איפה מותר לעבור את הכביש ובאילו תנאים.תחנה שניה: פינת ליטוף

בנינו בית מחלקי לגו עם חלון ודלת לחיות שהילדים אוהבים ללטף- לכלב ולארנב. מי שבוחר בתחנה הזאת מוזמן ללטף את החיות, להאכיל אותם, לשחק איתם, לטייל וגם להסתכל על תנין והיפופוטם ששותים מים.תחנה שלישית: תצפית על הגשר

ידוע שחובבי רכבות קטנים, כמו ניתאי, אוהבים אלמנטים שמשדרגים את הנסיעה כמו גשרים, מנהרות וכו' ולכן אי אפשר היה לוותר עליהם גם במשחק הזה. זה הזמן לדבר על "מעל" "ומתחת".. הילדים החליטו שזורם נהר מתחת לגשר(כן ממש כמו באירופה :)) ושכל החיות המים שוחות בו. כמובן שדיברנו גם על חיות שלא היו לנו במשחק אבל דימיינו שכן , פשוט אי אפשר לראותן כי הן נמצאות בתוך המים :)

*בפעם שניה ששיחקנו במשחק, ליאם גם צירף צדפים לפינה הזאת (כמו בים) וגם הרחבנו את ה"נהר" כך שאפשר היה גם לשוט בסירה ולהסתכל ממנה על הדגים.


תחנה רביעית: פינת דינוזאורים

כמובן ששום גן חיות בעולם (שליאם יבקר בו) לא יתקיים ללא תצוגת דינוזאורים המדהימה של ליאם. הפעם הם לא רק יעמדו שם אלא בנינו עבורם חצר שעשועים. הם יכולים לשחק, להתגלש, לקפוץ (כל אחד בתורו) ועוד...תחנה חמישית: "ביער ביער.. ביער נרקוד נרקוד!"

בנינו יחד יער של עצים שמרכזו כיכר שרכבת יכולה להגיע אליה. על צמרת העץ הכי גבוה של גן חיות יושב קוף וצופה בכל המתרחש בפארק. הוא יכול להזמין כל חיה מגן החיות לשחק איתו.תתחילו לשחק!

שלב ההכנה, מהנה ככל שיהיה, עלול לקחת זמן ואנרגיות. תמיד אפשר להמציא יחד עוד תחנות אבל מצד שני גם לא חייבים לבנות כ"כ הרבה. הכל תלוי בילד, באופי שלו ובסבלנות שלו ושלכם.

ממליצה לא לשכוח שכמו שחשוב לבנות את התשתית חשוב גם לשחק בה! אפשר לשתף במשחק חברים, לשנות את ה"חוקים" והעיקר להנות!


אהבתם את הבלוג? קיבלתם ממנו השראה? תכתבו לי!

מכירים אנשים עם ילדים קטנים שיתעניינו בבלוג? אשמח לשיתופים!


הירשמ/י לתפוצת הבלוג וקבל/י את הפוסטים הבאים למייל שלך!


168 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page